אדריכלות בת קיימא


ד"ר אלי מזרחי

אדריכלות עולם

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה ברוכה, יקבים כבר לא מפורסמים רק בזכות היין אותו הם מפיקים, אלא גם בזכות מבנה היקב בכלל ואולם המבקרים בפרט. טיולי היקבים והאירוח הביאו אדריכלים מן השורה הראשונה לתכנן עבור יקב כזה או אחר מבנה מסוגן ופורץ דרך בתחום החומרים והטכנולוגיה. התוצאות ברוב המקרים מעוררות סקרנות והשראה וכזה הוא יקב "ולדמונחס" (Valdemonjas). יקב ולדמוחה ממוקם סמוך לעיירה קינטנה דה אריבה במחוז ויאדוליד, ספרד.

 

האדריכלות של ייקב ולדמונחס

 

מבנה היקב נבחר והוגדר על ידי מספר אתרי אדריכלות כמו גם איגוד העיתונאים האירופאי כאחד המבנים הטובים באדריכלות לשנת 2016 . את מבנה היקב תכננו שתי אדריכליות יוצאות הסטודיו של נורמן פוסטר ושות', אנה אגאג ((Ana Agag וסילביה פארדס (Silvia Paredes). זהו יקב משפחתי המתוכנן מתוך כבוד, אהבה ותשוקה לאדמה הענבים והיין. מכאן שאחת המטרות העיקריות בפרויקט הייתה שילוב בנוף הקיים.

 

 

האדריכלות בייקב ולדמונחס

אדריכלים מומלצים ממתינים לכם. ביחרו עכשיו >>
 

מנקודת ראות טכנית הייתה בעיה לתכנן מבנה העומד בקריטריונים הקשורים בתהליך עיבוד היין, קיימות ותדמית מותג חזקה, העומדים בקנה אחד עם רוח הזמן. אחת הדרישות המרכזיות בפרוגרמה ביקשה לתכנן מבנה אוטונומי לחלוטין ללא חיבור לאספקת מים או חיבור לרשת חשמל. 

כבר בתחילת תהליך התכנון, הצורך באדריכלות ושימוש במים ברי קיימא היווה את אחת הדאגות ולצורך כך תוכנן גג משופע לצורך איסוף מי הגשמים במאגרים תת קרקעיים המטופלים במערכת סינון יעילה. לעניין החשמל נבחרה ותוכננה מערכת אנרגיה סולרית פוטו-וולטאית, הממירה אנרגיה סולרית לאנרגית חשמל זמינה. מערכת זו שולבה בגג המבנה כדי לספק את צרכיו ובמקביל לשמש הצללה גם באזור הכניסה וקבלת הענבים. בנוסף, נעשה שימוש במערכת בקרה סולרית בחזית המערבית כדי לאפשר אוורור טבעי ובכך לוותר על מערכות מיזוג אוויר הגורמות להוצאה אנרגטית עצומה.

 

האדריכלות בייקב ולדמונחס

אדריכלות יקב

 

דרישה נוספת בפרוגרמה התייחסה לשימור איכות הענבים והייצור, בהתבסס על העקרונות הבסיסיים הריי שיין טוב מושג על ידי ענבים באיכות הטובה  ביותר בזמן האיסוף והבטחה כי תהליכי הייצור לא יגרעו מאיכות הפרי. לצורך כך נקבע כי איסוף הענבים יעשה באופן ידני ללא שימוש במכונות ומבנה היקב ימוקם באזור הכרם כדי לקצר את שינוע הענבים מהאיסוף לאזור העיבוד.
היקב נבנה בשתי קומות, קומת כניסה וקליטה ומתחת אזורי עיבוד הכנה ושימור כך שתנועת הענבים מתבצעת רק על ידי כוח הכבידה לא בדרך שאיבה.

בתכנון המבנה לקחו המתכננות בחשבון כי העבודה היומיומית ביקב מתמקדת בקומה יחידה, עם אולם מרכזי הניצב בציר מזרח מערב ומשמש לייצור היין. בנוסף חדר רב תכליתי המשמש פונקציות שונות כמו כביסה, חביות, ביקבוק וסימון. אולם כזה משמש כליבו הפועם של היקב וכמרכז כל תנועות היין. משני צדי האולם מצויות "ספינות" השינה, הדרומית היא ספינת יישון בחביות והצפונית, ספינת יישון בקבוקים וכל זאת תוך ניצול הטופוגרפיה. ה"ספינות" עצמן בנויות מקמרון העשוי מלבנים, כדי לאפשר טמפרטורה ולחות טבעית, כיאה להזדקנות יין בחביות. הקומה העליונה מעל המרתף מהווה את כרטיס הביקור של היקב ובנויה משני רחובות קטנים, האחד מוקדש לתחילת התהליך והשני לטעימות יין.

האדריכלות בייקב ולדמונחס

האדריכלות בייקב ולדמונחס

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

צילומים : Architizer, אתר המעצבת anna agag

 

 

 

 

 

 

דרג מאמר זה:
בחירה נכונה של אדריכל - שלב אחרי שלב
מערכת arcdb, 05.07.2017
איך יודעים לבחור נכון אדריכל לפרויקט שלכם? קראו עכשיו את המאמר הבא שיעזור לכם במשימה החשובה הזו.
קרא עוד
אדריכלות פנים ואדריכלות חוץ
מערכת arcdb, 07.05.2018
קרא עוד
ניהול נכון של תקציב הבניה
מערכת arcdb, 16.11.2017
קרא עוד
תגובות
(0 תגובות, 0 דיונים)

בונים / משפצים? לא יודעים מאיפה להתחיל?

צוות המומחים של arcdb יעזור לכם למצוא את בעל המקצוע המתאים ביותר עבורכם,

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות!