המדריך האולטימטיבי לבחירה ועיצוב מטבח

השאירו פרטים

ונחזור אליכם בהקדם

שדה חובה

המדריך האולטימטיבי לבחירה ועיצוב מטבח


המדריך האולטימטיבי לבחירת מטבח
מערכת arcdb

המטבח הפך בשנים האחרונות למרכזה של סביבת המגורים ובחלק בלתי נפרד מעיצוב הבית. חובבי הבישול מעוניינים במטבח גדול, משוכלל ומצויד היטב ומי שנהנה לארח, אף הוא משקיע בתכנון ובבחירת מטבח מרשים. המטבחים של היום משלבים בין אסתטיקה מרהיבה לפונקציונאליות מפתיעה. שלל פיתוחים המאפשרים להתאים את הקונסטרוקציה לחלל תוך שמירה על צרכי המשתמש, פתרונות אחסון שתורמים לשמירה על הסדר ואמצעים לעבודה בטוחה ולשהייה נעימה.

 

לפניכם מידע חשוב בתכנון המטבח, עיצובו ועל מה להקפיד בבחירתו מחומרי הגלם ועד שילובו עם יתר חלקי הבית.

 

>> לחצו כאן לבחירת חברת מטבחים מובילה >>

 


תכנון אדריכלי בהתאמת המטבח לשטח הדירה 


שלב ראשון בבחירה עובר בתכנון אדריכלי. חשוב מאוד להקצות שטח נכון בבית למטבח, מבחינת הקשר שלו עם הסלון, גישה לאינסטלציה ולפתחים. בדירות קבלן או בבתים בתהליך תכנון ובנייה יש כמובן יותר מקום לתמרון ולתכנון. בעוד בשיפוץ, צריך להחליט אם להעביר את המטבח מקום או להגדיל את השטח שלו על חשבון שטחים אחרים.


חשוב להצטייד במידות ובשרטוט עדכני של המרחב כולל ציון של נקודות חשמל, מים וגז. חברות המתמחות בתכנון אדריכלי כבר יוכלו ביחד עם האדריכל לתכנן עבורכם בסימולציה מדויקת את מראה המטבח, הגודל על מרכיביו השונים. בקבלת ההחלטה של דגם מועדף, יש להתייחס להתמזגות של המטבח עם הסלון, האם זהו מטבח פתוח או סגור, האם יישמר קשר עין בין מי שמבשל למי שנמצא בסלון עצמו, תוספות אפשריות כמו קולט אדים, פינות בחלל, דלתות מקשרות, חלונות, קירות וכדומה.

 

עיצוב מטבח כמענה לצרכים האישיים 


כל אחד והמטבח החלומי שלו. חשוב לבחון מה הכי חשוב לכם במטבח – אם אתם מבלים זמן רב בבישול, בוודאי תרצו להצטייד במשטחי עבודה גדולים, נישה ייעודית לתנור, שני כיורים ואם אתם חובבי אירוח, בוודאי חשקה נפשכם בפתרונות ייחודיים לאחסון של כלים חגיגיים, מקרר יין וכדומה. מי שנהנה גם לארח במטבח עצמו או לסעוד בו, ירצה שהתכנון יכלול התייחסות גם לאי מבשל ומארח ואף לפינת אוכל בילד אין. שיקולים נוספים שיש לקחת בחשבון הם התאמה בין הגובה של הדיירים לגובה של הארונות כדי לאפשר גישה מקסימלית, פתרונות בטיחות והגנה מפני ילדים, נגישות לבעלי צרכים מיוחדים.

 

בחירת הסגנון העיצובי של המטבח


כמובן שלחזות המטבח חשיבות רבה. יש לבחון האם תרצו שהמראה של עיצוב המטבח יתאים לעיצוב הכולל של הבית ביצירת טוטאלוק אחיד או להפך, יעוצב בסגנון שונה על מנת לייצר ניגוד מעניין ולהגדיר את המרחב. כיום ניתן להבחין במטבחים בסגנונות רבים, מהסגנון הכפרי המאופיין בעצים וחמימות ומתכתב עם הטבע דרך המטבח המודרני שחזותו יותר הייטקית ואורבנית ועד מטבח לבן בעל צביון נקי המאופיין במראה מינימליסטי. הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת גם לבצע עיבודים מעניינים בחומרים, ליצור גוונים שטרם נראו וגימורים מרהיבים. לגוונים שתבחרו יש השפעה על האווירה. גוון בהיר, למשל, מגדיל את החלל ומייצר תחושת קלילות ואווריריות, מראה כהה של עץ יוצר חמימות וכדומה.


פתרונות אחסון בעיצוב המטבח 

 

נושא האחסון תופס חלק מהותי בתכנון וקיימים פתרונות אחסון מתוחכמים השומרים על מראה סמוי ונקי של המרחב. כך למשל, יש אפשרות ליצור מדפים הנעים על מסילות סמויות, ארונות המחפים על מקרר ומוצרי חשמל שונים, משטחי עבודה נשלפים, חלוקה מודולארית מתכווננת לפנים המגירות ועוד. כדאי לבחון מראש מהי תכולת המטבח ובמה תצטרכו להצטייד מבחינת פריטי אחסון בילד אין ומה מבחינת אבזור משלים וכיצד ניתן לאכלס יותר בפחות מקום. התכנון אדריכלי של המטבח צריך לעבור מהמקרו למיקרו, מגודל הארונות והמדפים, חלוקה חיצונית וחלוקה פנימית ועד הירידה לפרטים הקטנים ביותר.

 

טכנולוגיה מתקדמת


ניתן לשדרג עם פתרונות של מטבח חכם כולל יחידות מיכון מתקדמות. כל אלה מקלים על העבודה במטבח ועל התנועה במרחב. למשל, מדפים מוארים לשימוש ללא הדלקת אור ראשי בחדר, מגירות חשמליות ודלתות ארון הנפתחות בטאץ' הודות לקיומם של חיישני תנועה המאפשרים לחסוך את קיומ של הידיות, הוספת מסכי LCD לחוויית צפייה בחדר עצמו, מיקום ייעודי לטאבלט, טוחן אשפה סמוי, ערכת אספקת חשמל סמויה לאי במטבח. ועוד. ניתן לחבר גם את המוצרים השונים בחדר פפאנל המרכזי של בית חכם וכך לשלוט במוצרים השונים בתוכניות שניתן לכוון בהתאמה אישית ולתזמן מראש. למשל, תריסים חשמליים שנגללים כלפי מעלה יחד עם הפעלת המיקרוגל.


הקפדה על חומרים 

 

מעצם טבעו, המטבח הוא זירה רוחשת פעילות וגם חלל שמועד לרטיבות ובלאי. לכן, חשוב להקפיד על חומרים עמידים מהריצוף ועד החיפויים. למשל, בבחירת שיש בדקו משטחי קוריאן, נירוסטה, שיש מסוגים שונים. הגרניט נחשב פופולארי ועמיד בפני שברים, פורמייקה קלה לתחזוקה וקוריאן הפך לחומר נפוץ מאוד בעל עמידות רבה בפני ספיגה, הנירוסטה אף היא עמידה בפני שריטות וחומצות. בפריטי הנגרות נעשה שימוש רב בפרזולים או בעצים כמו מייפל, אגוז וטיק בעלי מראה מרשים. יש גם שימוש ניכר בסנדוויץ' שנחשב עמיד במיוחד בפני לחות. יש להקפיד על צביעה ושימון העץ כולל בפני קרני UV ומזיקים למיניהם. אם הארונות משולבים בזכוכית, חשוב להקפיד על זכוכית מחוסמת.

 

בחירת הכיור של המטבח 

 

הכיורים בעלי מקום דומיננטי במטבח כולו. ניתן למצוא כיורים עשויים מנירוסטה במראה מבריק, שיתרונם הבולט הוא העמידות הגבוהה בפני קורוזיה. כיורי חרס עמידים בפני שברים וכדאי לבשקול כיורי סיליגרניט העמיד מאוד בפני שינויי טמפרטורה. בחרו גם היכן לשלב את הכיור – באי או עם השיש, האם להפריד בין שני כיורים (למשל, לבשרי וחלבי), ברזים תואמים ופתרונות כמו ברזים חיישני וויסות וזיהוי עצם לפתיחת וסגירת זרם המים.


איכות ואמינות מעל הכל בעיצוב מטבח 

 

עיצוב הבית ועיצוב מטבח אמור ללוות אתכם במשך שנים רבות ולכן, אין להתפשר על איכות. יש חשיבות רבה לתו תקן ישראלי שמעיד על עמידת המטבח בסטנדרטים הגבוהים ביותר. מטבחים תוצרת הארץ משלבים חומרי גלם המתאימים לאקלים המקומי, זמן ההובלה קצר יותר והשינוע הקצר חוסך בזיהום אוויר. בארץ יש כיום מפעלים מתקדמים לעבודות נגרות וייצור חדשני של מטבחים עם מכונות מיוחדות להזרקת צבע, יצירת מרקמים ועיבוד חומרים. בכל מקרה, חשוב לבחון מי החברה היצרנית, האם היא מספקת אחריות ולכמה זמן, הדמיות ובנייה והרכבה, תוך כמה זמן יסופק המטבח ולשתף את האדריכל בתהליך על מנת להשיג את התוצאה המבוקשת.

 

קרדיטים:

עיצוב פנים מזל גלבוע

צילום - רן ארדה

דרג מאמר זה:
סגנונות בולטים בעיצוב מטבחים
מערכת arcdb, 18.03.2018
קרא עוד
מיתוסים על מטבחים מעוצבים
מערכת arcdb, 13.05.2018
קרא עוד
מדריך פתרונות אחסון למטבח
מערכת arcdb, 25.03.2018
קרא עוד
תגובות
(0 תגובות, 0 דיונים)

שדה חובה

בונים / משפצים? לא יודעים מאיפה להתחיל?

צוות היועצים והמומחים של arcdb יעזור לכם למצוא את בעל המקצוע המתאים ביותר עבורכם:
אדריכלים, מעצבי פנים, קבלנים, מפקחי בניה, אדריכלי נוף, ספקים ויועצים מהמובילים בישראל.

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות!

שדה חובה