המדריך המלא לשיפוץ דירה ועיצוב הבית


שיפוץ דירה
מערכת ARCDB

המדריך המלא לשיפוץ דירה
שיפוץ דירה הוא פרויקט מאתגר ומורכב, אך שיפוץ יכול גם להשביח נכס, לשנות אווירה בסביבת המגורים, להתאים את הבית לצרכים המשתנים, כך שהוא ישרת אתכם בנאמנות למשך שנים רבות.
על מנת להגיע לתוצאה המבוקשת, חשוב לתכנן ולנהל בחוכמה את השיפוץ מבחירת אנשי מקצוע מומחים דרך גיבוש תקציב, הגדרת לוחות זמנים, מעקב אחר התהליך ועד ניקיון יסודי לפני החזרה לשגרה. יש לקחת נושאים של ביורוקרטיה והוצאת אישורים, אלמנטים של עיצוב ואביזרים משלימים וכמובן לדאוג לאלטרנטיבת מחיה לזמן השיפוצים.

מאיפה מתחילים ואיך מנצחים על התהליך בדרך הטובה ביותר עד שהבית מוכן? מדריך השיפוצים המלא.

 

סיבה לשיפוצים – איך מחליטים מה לשפץ ובאיזה היקף בעיצוב הבית ?


היות ושיפוץ הוא אפיזודה שיש להיות מוכנים לקראתה, הן כלכלית והן מנטאלית, חשוב לבחור מועד נכון לשיפוץ הדירה. נתחיל מהטיימינג – ההחלטה מתי לשפץ משתנה מאדם לאדם. לעיתים השיפוץ הוא תהליך מקדים לכניסה לדירה חדשה שאינה מותאמת לצרכים או לדירה ישנה המחייבת שיפוץ מאסיבי על מנת להטמיע בה סטנדרטים גבוהים יותר, מהתשתית ועד המערכות.
שיפוץ דירה יכול להיות גם כפועל יוצא לשינוי בסגנון החיים של בעלי הבית, כשהילדים גדלים ועוזבים את הקן או בעקבות הצטרפותו של ילד חדש למשפחה, החלטה לעבוד מהבית, הוספת מרפסת ו/או ממ"ד או רצון להשביח את הנכס ולהעלות את ערכו טרם מכירה.
התזמון של השיפוץ תלוי בנוחות האישית או בלוחות הזמנים. יתכן שיש לכם דד ליין ליציאה או לכניסה מהדירה או אל הדירה ועליכם להספיק עד אז לשפץ ולכן, אין באפשרותכם להתגמש עם מסגרת הזמנים. אם בכל זאת, יש מרחב תמרון מומלץ לבצע את השיפוצים בדירה בפרק זמן פחות עמוס, למשל, עונת החורף. אגב, שינוי מועד השיפוץ לתקופות פחות פופולאריות בקרב המשפצים (החופש הגדול היא תקופה פופולארית לביצוע שיפוץ דירות) עשוי להוזיל את העלות באופן משמעותי, כיוון שהשיפוצניקים פנויים יותר לפרויקטים.
יש לתאם את המועד של השיפוץ בין כל המעורבים בפרויקט כך שהנגר למשל, יסיים את המטבח בזמן לקראת סיום שיפוץ החלל המיועד למטבח ושהדלתות אף הן יהיו מוכנות והחלונות וכדומה. כל עיכוב קטן באספקת המוצר או בעבודת השיפוץ גוררת עלויות נוספות.
החלטה חשובה נוספת היא כמובן ההחלטה מה לשפץ כאשר יש הבדל בין שיפוץ דירה רחב היקף ויסודי הכולל פירוק התשתיות ומה שנקרא "שיפוץ קומפלט" לבין שיפוץ ממוקד יותר, למשל, של חדרי הרחצה או המטבח בלבד.


החליטו מראש האם כדאי לכם לשפץ כבר הכל בבת אחת בתקופה אינטנסיבית שבסופה יחכה לכם בית מחודש או להפריד את השיפוצים לפי סדר עדיפויות על פי מגבלות תקציביות או בכפוף ללוחות הזמנים.
לעיתים תוכלו להשיג הנחה על שיפוץ גדול יותר, כיוון ששיפוץ גדול משתלם יותר לאנשי המקצוע ולכן, הם יוכלו אולי להציע לכם מחיר תחרותי ואטרקטיבי יותר מאשר שיפוץ קצר וממוקד.
במידה ומדובר בשיפוץ דירה מקיף, עליכם לבדוק האם תוכלו לשהות בבית במהלך השיפוץ (למשל, במרחב שטרם שופץ או במרחב אחר לאחר ששופץ) או עליכם לדאוג למקום מגורים חלופי למהלך השיפוצים. שימו לב שיתכנו הפסקות בין שלבי השיפוץ השונים, לאור הניקוי, הייבוש, הצביעה ועוד שלבים בתהליך. בשיפוץ יש להקפיד על הכנה מדויקת של כתב כמויות, בין אם  עבודות חשמל, ריצוף, איטום ומאילו חומרים ומהי הכמות הנדרשת של כל חומר, אך כתב כמויות לא כולל לרוב התייחסות לכלים סניטריים ועבודות נגרות משלימות ולכן יש להתייחס אל כל אלה בנפרד כדי לשקלל את כל הגורמים עד קבלת המחיר הסופי המשוער.

 

נבחרת מנצחת בעיצוב הבית – שיפוצניקים וספקים והקשר ביניהם

חשוב לפנות מראש לאנשי מקצוע עם קבלות בענף השיפוצים, בין אם דרך המלצות של מכרים או באמצעות מאגר מומחים הכולל גם ביקורות. בכל אופן, חשוב לבצע שיחת תיאום ציפיות ולבנות תכנון לשיפוץ הדירה על מנת להיות מסונכרנים עם השיפוצניקים בנוגע לתקציב וללוחות הזמנים.
חשוב לבדוק האם קבלן השיפוצים שותף לתהליך או שולח אנשים מטעמו, האם הם תחת פיקוח, האם הפרויקט יתבצע ברצף או תוך כדי פרויקטים נוספים של הקבלן, מי עומד בקשר עם הספקים וכדומה.
זכרו שחומרי גלם משובחים אינם מספקים כשלעצמם ונדרשת עבודה איכותית ומקצועית על מנת להשיג תוצאות טובות.
הקשר בין אנשי המקצוע המשפצים לספקים השונים כמו אנשי אלומיניום, נגרים, חשמלאים חשוב מאוד. יש שתי אופציות: לבחור קבלן שיפוצים שדואג מראש לצוות המקצועי ומביא אנשים שהוא מכיר ומורגל לעבוד עמם ולעיתים אף מגלם במחיר הסופי את עבודתם או שאתם תבחרו בנפרד את אנשי המקצוע ותיקחו הצעות מחיר נפרדות. לכל בחירה יתרונות וחסרונות וכדאי לבחון מה עדיף בסיטואציה הנוכחית, לפי הנפשות הפועלות וכמובן, התמחור.


המחיר קובע? על כמות ואיכות

אגב מחיר, בדקו כיצד מתבצע התשלום מול אנשי המקצוע האם התשלום הוא גלובלי ומראש או במודל מודולארי – תשלום נוסף בסיום של כל שלב. בדרך זו אם עבודת הקבלן אינה לטעמכם תוכלו להפסיק את השיפוץ בלי להפסיד את כל הכסף.
וודאו שיש לכם את הכסף הנדרש לשיפוץ כל חלל הדירה לפי המועדים שנקבעו מראש. חשוב לקבל הצעת מחיר ולסגור הסכם עבודה מסודר עם הקבלן. לפעמים שווה לשלם יותר על אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים וליהנות משיפוץ נטול דאגות. אפשר כמובן לצאת למכרז או לבצע השוואה וגם לתת לאנשי מקצוע לשפר הצעות לאור הצעות מחיר של מתמודדים אחרים על השיפוץ.

 

תכנית שיפוץ דירה שלב אחר שלב – המצפן להצלחה

יש לארגן תכנית שיפוץ לדירה שהיא המסמך המנחה את אנשי המקצוע בתהליך השיפוץ ויאפשר לכם לנהל אותו בדרך יעילה. מעבר לכמויות ולוחות זמנים ותקציב, יש להחליט גם על שיטות שיפוץ המתאימות לתוצאות הרצויות. בין אם מדובר בהריסת קירות או שינויים דרסטיים בתשתית האינסטלציה והחשמל וכמובן הוצאת ההיתרים הכרוכה בשינויים הנדסיים במבנה, ביצוע העבודות על פי התקנים המחמירים תוך נקיטת אמצעי זהירות שלא להסב נזק לתשתית או חלילה לשכנים.
חשוב מאוד לחשוב לטווח הארוך ולשפץ כבר מתוך חשיבה לעתיד, בין אם מדובר בהתאמת הבית לגיל השלישי (מעברים רחבים, מאחזי ידיים במקלחון) או שימוש בקיר גבס שניתן להריסה פשוטה יחסית בין שני חדרים במידה ותרצו להחזיר אותם לחדר אחד מרווח.

 

שדרוגים ששווים בדיקה – ממערכות מיזוג ועד חימום תת רצפתי

שיפוץ דירה מהווה הזדמנות לשדרג ולהעלות את רמת החיים על ידי כניסתה של טכנולוגיה הביתה. למשל, בתחום המזגנים כדאי לשקול מזגן מסוג אינוורטר המבוסס על מדחס שפועל בתפוקות משתנות ובעל יעילות אנרגטית מקסימלית – כלומר, הוא מווסת את הטמפרטורה לפי הטמפרטורה בחלל וניתן לשלוט בו היום גם באמצעות אפליקציה ייעודית ולהפעיל מזגן רק בחדרים המיועדים לקירור באותה עת – אפשר לבצע הנמכות תקרה מגבס או עיבוי קירות מגבס על מנת לחפות על קיומם של המזגנים וכך ליצור גם בית במראה מינימליסטי ומעודן.
פתרונות הבית החכם אף הן נכנסים היום לפעולה בתהליכי שיפוץ כשאפשר להתקין מערכות בית חכם קוויות או אלחוטיות, תלוי בגודל ובתקציב. מערכת אלחוטית לא דורשת תשתית מוקדמת ומאפשרת הוספת פאנלים המתחברים גם לאפליקציה ודרכם ניתן לשלוט בפעילות החשמלית בבית – חימום תת רצפתי, אזעקה, מצלמות אבטחה, אינטרקום, תריסים ולקבוע שלל תרחישים לפי סגנון חיים. חימום תת רצפתי הוא עוד שדרוג שווה לבדוק כאשר מדובר באלטרנטיבה חסכונית לחימום נעים ואחיד של החלל, המערכת אינה גלויה והיא מתאימה להתקנה מתחת לאריחים מכל הסוגים.

 

נפלאות ההשראה וחשיבותה של תכנית אדריכלית

כדאי לדעת למה מכוונים בתהליך השיפוץ של הדירה ולכן, יש להשראה תפקיד חשוב בתכנון התהליך. תוכלו לשאוב השראה במגזינים ואתרים שונים לעיצוב הבית, לשוחח עם אדריכלים ומעצבי פנים ולבנות סימולציות עד הפרט הקטן ביותר מפלטת צבעים בולטת בבית דרך חומרי הגלם המועדפים ועד סגנון הרהיטים והצבתם בחלל יחד עם תכנון תאורה, מערכות של מיזוג אוויר וסאונד, תשתית של בית חכם ואביזרים נלווים. התייחסו בעלויות השיפוץ גם לפרטים אלה שעשויים ליקר את השיפוץ ועם זאת – לשפר את התוצאה.
כיום אדריכלים ומעצבי פנים משתמשים בתוכנות הדמיה מתקדמות כולל D3 על מנת לבצע שרטוט מדויק בהתאם לממדי החלל ביחד עם הספקים והגורמים השונים המעורבים, כמו חברת המטבחים או הנגר הפרטי וכדאי שיתבצע תיאום גם עם הקונסטרקטור של המבנה כדי לבדוק איך מתייחסים לאובייקטים קונסטרוקטיביים כמו עמודי תמיכה – לא כל אלמנט בחלל ניתן לשבור או להוציא, מעצבי פנים ואדריכלים יוכלו להיות יצירתיים במקרים אלה ולמצוא פתרונות מעוצבים לאור המגבלות ואילוצי החלל.


לרכוש ביחד או לחוד 

החלטות קריטיות נוספות בהכנה לשיפוצים קשורות להזמנת החומרים. למשל, בנוגע למטבח כדאי להחליט האם להזמין מטבח מנגר פרטי ליצירת מטבח ייחודי קאסטום מייד (costum made) או מחברת מטבחים המציעה מודל של מטבח שניתן לבצע בו שינויים שונים בהתאמה אישית.
אפשר להזמין מטבח ושיש לחוד או מאותה חברה העובדת עם ספקי שיש – יש לבדוק עלות, זמן אספקה, טיב ואיכות השיש ולהחליט כמובן על החומר המועדף למשטח העבודה בין אם קוריאן או דקטון. חשוב שהאדריכל והמעצבים יהיו מעורבים בהחלטות אלה כיוון שלרוב הזמנת מטבח, אמבטיה, ארונות ורהיטים שונים היא חלק מהתוכנית של החלל ויש צורך להגיע למעמד הרכישה באולמות התצוגה עם סקיצות, מידות מדויקות ולתאם גם זמן אספקה. אפשר תמיד לחסוך עלויות על סוג החומר, האם הוא מיובא ומהיכן, חומר טבעי או סינטטי וכדומה אך יש לבדוק את כל ההשלכות של כל החלטה – עמידות, תחזוקה, מחיר.
במקרים מסוימים יתכן שיהיה משתלם במיוחד להזמין את כל הרהיטים מחברה אחת שעל קנייה גדולה תעניק הנחה משמעותית ובמקרים אחרים מספקים שונים כדי להבטיח איכות של כל אחד מהפריטים. כמובן שהבחירה תלויה גם בסוג הרהיט ובעבודת הנגרות, לדוגמא, עבור חלל במידות לא סטנדרטיות.


עיצוב הבית דורש את הכנת הדירה לקראת שיפוץ

במידה ומדובר בעיצוב בית בו חיים אנשים, חשוב להכין אותו לקראת השיפוץ על מנת להגן על הרהיטים הקיימים. לעטוף רהיטים, לרפד את הרצפה, לאחסן במחסן כל מה שניתן, לסלול שביל גישה ולהקצות חדר לטובת שהייה במהלך השיפוץ. כדאי כבר עכשיו לחשוב על היום שאחרי – ניקיון יסודי אחרי השיפוץ של הדירה וכמה הוא יעלה לכם ומי יבצע אותו. לרוב שיפוץ משאיר שאריות של לכלוך קשה ויידרשו חומרי ניקוי עוצמתיים או חברת ניקיון המתמחה בניקוי לאחר שיפוצים.


משפצים את הבית והדירה עם היד על הדופק 

במסגרת השיפוצים חשוב להגיע על מנת לפקח על עבודות השיפוץ ובסיום השיפוץ לבצע בדק בית על מנת לבחון האם השיפוץ בבית בוצע על פי התוכניות ובסטנדרט המבוקש והאם עמדתם במטרה – השבחת הנכס וכדומה. יש החלטות תכנוניות ועיצוביות שתדרשו לקבל במהלך השיפוץ לפי ההתקדמות של הפרויקט ועל פי תקציב נתון. התייחסו בבדיקות הקפדניות לגימור, לצביעה, לאיטום, התקנת האריחים, נזקים בעקבות השיפוץ וכדומה.
בשיפוצים מעל ל- 300,000 שקלים אפשר לשכור את שירותיו של מפקח בנייה אשר יבדוק שהעבודה אכן מתבצעת על הצד הטוב ביותר.


עיצוב הבית לאחר השיפוץ

תוך כדי התהליך של עיצוב הבית כדאי לתכנן כיצד ייראה הבית המשופץ והשיפוץ כשלעצמו מהווה הזדמנות לשדרג בין אם בריהוט מסוגנן בקו עיצובי אחר או באקססוריז לפי הטרנדים העכשוויים. תוכלו לבצע הום סטיילינג על ידי בחירת שטיחים, וילונות, כריות, פתרונות אחסון ודקורציה ליצירת חלל שתיהנו לחיות בו לאורך זמן.
לסיכום, התחילו את השיפוץ כשיש לכם את האנרגיות הדרושות לפרויקט, פנו מראש לאנשי מקצוע מומלצים ונהלו את שיפוץ הדירה תוך ראייה כוללת והקפדה עד הפרט הקטן ביותר להשגת תוצאה מרשימה.

דרג מאמר זה:
שדרוג ועיצוב מטבח
מערכת arcdb, 11.03.2018
עיצוב מטבחים קיימים
קרא עוד
סגנונות עיצוב מטבח
מערכת arcdb, 06.09.2017
קרא עוד
המדריך האולטימטיבי לבחירת מטבח
מערכת arcdb, 27.02.2018
קרא עוד
תגובות
(0 תגובות, 0 דיונים)

בונים / משפצים? לא יודעים מאיפה להתחיל?

צוות היועצים והמומחים של arcdb יעזור לכם למצוא את בעל המקצוע המתאים ביותר עבורכם:
אדריכלים, מעצבי פנים, קבלנים, מפקחי בניה, אדריכלי נוף, ספקים ויועצים מהמובילים בישראל.

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות!