עיצוב ואדריכלות בתי מלון


אדריכלנות מלונות בוטיק
ד"ר אלי מזרחי

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה רווחת במחוזותינו כמו גם בכל רחבי הגלובוס העונה לשם "מלון בוטיק".

רעיון מלון בוטיק צמח באמצע שנות השמונים של המאה העשרים,  המונח אומץ אל תחום המלונאות כדיי לאפיין מלון קטן וייחודי, בדומה למקור המונח "בוטיק" בצרפתית המבשר על חנות קטנה וייחודית בתחום האופנה.
מלון מורגן בניו יורק הוא המלון הראשון המזוהה עם התופעה, פרי היוזמה של האמריקאי  "איאן שרגר" בעליו של סטודיו 54 הידוע.  המטרה הייתה להתאים את המלון ללקוח ולהנחיל הרגשה של שהיה בבית. למשימת עיצוב הפנים נבחרה המעצבת האגדית "אנדראה פוטמן"  (Andrea Putman) הצרפתייה.


מצאו את מעצבי הפנים המתאימים ביותר עבורכם >>

 

אחד המרכיבים החיוניים במלונות הבוטיק הוא השירות ותשומת הלב והתאמה אישית. הלקוח במרכז והכל סובב סביבו כשהמטרה העיקרית היא לספק את צרכיו של הלקוח מרגע ההגעה ועד לעזיבה. ניתן לומר כי מלונות אלה ייחודיים וכוללים תכנון ותחכום כשכל המרכיבים נועדו לשמש את צרכיו של הלקוח.
מלון הבוטיק הוא מעין נווה מדבר עירוני, בעל מיקום אסטרטגי בעיר, בקרבת אטרקציות שונות בסביבתם. חלק מהמאפיינים במלונות הבוטיק כוללים אוירה רגועה, פרטיות, אוירה רומנטית בשילוב אומנות.
חלק מהמלונות מצויים במבנים בעלי ערך היסטורי או ערך אדריכלי. בנוסף, לגודל ולמספר החדרים אין משמעות כך שנתן למצוא מלונות עם מספר חדרים מצומצם או מלונות עם 100 חדרים ויותר.


התפתחות התופעה במאה העשרים ואחת מבשרת את היציאה של מלונות הבוטיק אל אזורים המרוחקים קצת מהעיר עם קירבה לטבע ובאווירה חמה ואינטימית, חלקם בעליי תשתית מודרנית משולבים באלמנטים דקורטיביים.
המלונות המתוכננים כיום חלקם מעוצבים על פי נושא, או סגנון עיצובי, לדוגמא "ארט דקו" או "זן" ואחרים הולכים אחרי צו האופנה. ניתן גם לפגוש במלונות המעוצבים בדקורציה המותאמת לזמן מסוים מהעבר או מהעתיד.

 

מלון פוארטה אמריקה (Hotel Puerta America) מרשת סילקן – מדריד ספרד


ביקרתי במספר מלונות העונים להגדרה במקומות שונים בעולם. מלון פוארטה אמריקה במדריד ספרד הוא דוגמא ייחודית למלון בו 12 קומות שונות ו12 דרכים שונות להבין מה היא אומנות ועיצוב, מלון שאין דומה לו בעולם.
מלון פוארטה אמריקה הוא המקום בו האורחים מוזמנים לחלום. זהו פרויקט ייחודי אשר הפגיש תשע עשרה משרדי אדריכלות ועיצוב מהמובילים בעולם משלוש עשרה מדינות שונות. הגדרת המלון היא מקוריות, יוקרה, חדשנות וחופש היצירה.
כל קומה במלון מציגה קונספט עיצובי אחר אשר בא לידי ביטוי בחדרים ועוד קודם לכן במרחב הציבורי הנגלה החל מהיציאה מאחת מארבע המעליות השקופות המחברות בין החוץ לפנים.
כל קומה מעוצבת במגוון חומרים וטקסטורות שונות בנוסף לשילוב בין אור  צורה וצבע והכל מתוך מטרה ליצור עיצוב ייחודי ואדריכלות אוונגרדיים. זהו מקום בו היצירה והחופש מעצבים את החלל. פוארטה אמריקה הינו חלל אקלקטי שאינו מתנער מנוחות, היוקרה מצויה בכל פינה, גלויה ונסתרת. האינטראקציה עם הלקוח היא דרך החושים במבט, מגע וריח. מלון של תחושה.

 

 

בייבלוס ורונה וילה אמיסטה ( Byblos Verona Villa Amista)


וילה מהמאה ה16 הבנויה במיטב המסורת של אזור ונטו בצפון איטליה אשר חודשה והפכה למלון יוקרתי ואלגנטי, המארח תערוכה קבועה של אמנות עכשווית.

הווילה הינה קומבינציה של רהיטים היסטוריים ועכשוויים, פרי המצאתו של המעצב האיטלקי הידוע אלסנדרו מנדיני (Alesandro Mendini) , בנוסף למספר עבודות של אמנים בינלאומיים ידועים אשר הפכו את הווילה למוזיאון עכשווי לאמנות ועיצוב

 

 

לסיכום, ניתן לומר כי מלון הבוטיק היום, הוא חלומו של כל מעצב המבקש להגשים פנטזיות עיצוביות הכוללות שימוש ובחינת חומרים, חדשים, טקסטורות, צבעים וסגנונות עיצוב פנים. ביקור במלון  בוטיק מעוצב של שוחרי העיצוב שווה לביקורו של ילד בחנות ממתקים או צעצועים כחלק מהגשמת פנטזיות והעשרת מקורות ההשראה בעולם עיצוב הפנים.

 

כתבה ראשונה בסדרה, לקראת חשיפה וביקור במלונות בוטיק במקומות שונים בעולם.

דרג מאמר זה:
דירת יוקרה בזכות עיצוב פנים נכון
מערכת arcdb, 25.12.2017
קרא עוד
עיצוב פנים בסגנון כפרי
מערכת arcdb, 17.08.2017
עיצוב כפרי בסביבה אורבנית? יצירת טריטוריה רגועה בכדי לקחת פסק זמן מהסביבה? זה בהחלט אפשרי. קראו עכשיו.
קרא עוד
עיצוב פנים אמריקאי
מערכת arcdb, 19.09.2017
קרא עוד
תגובות
(0 תגובות, 0 דיונים)

בונים / משפצים? לא יודעים מאיפה להתחיל?

צוות היועצים והמומחים של arcdb יעזור לכם למצוא את בעל המקצוע המתאים ביותר עבורכם:
אדריכלים, מעצבי פנים, קבלנים, מפקחי בניה, אדריכלי נוף, ספקים ויועצים מהמובילים בישראל.

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות!